Utmana dig själv och andra med Kono!
Nationalencyklopedin har precis kommit ut med en ny kunskaps-app, Kono. Syftet är man skall lära sig något nytt varje gång man spelar och att man kan göra det genom att använda NE:s hemsida.
Du kan välja mellan och spela mot dig själv, mot dina Kono-vänner eller mot dina Facebook-vänner. Det gäller att svara rätt så fort som möjligt. Ju snabbare du svarar desto mer poäng får du. Du kan under spelet även chatta med dina motspelare.
Frågorna är fördelade över fem ämneskategorier: Geografi och samhällskunskap, Historia och religion, Kultur, nöje och fritid, Naturvetenskap och teknik samt Sport.
Appen finns i dagsläget bara för iOS och kan laddas ner via iTunes App Store. Den finns i både en gratisvariant och i en fullversion som kostar 15 kr, i den får du:
- obegränsat antal spel i multiplayer
- obegränsat antal spel i singelplayer
- möjlighet att publicera dina resultat på allmänna topplistan
- full visuell statistik, resultat mot vänner
- vilka kategorier du är bäst på m.m.
Väljer du gratisvarianten ingår endast att man kan ha igång två spel samtidigt. I fullversionen så kan du som sagt spela på hur mycket som helst.




Hittills 2 kommentarer
När kommer det här till Android?
Hej Mats,
NE har ingen information om det på sin hemsida, men de skriver att de vill ha synpunkter och feedback via kundcenter@ne.se, så prova gärna att fråga dem om/när den kommer till Android och varför inte Windows Phone?
/anna