Telia byter färg!
Nu händer det saker på Telia. Idag ser du ett helt nytt Telia, ett större Telia som ger större möjligheter. Alla företag inom TeliaSonera koncernen har nu fått en gemensam profil och Telia har bytt ut sin Telia röda färg till lila.
Allt kommer se nytt ut, inte bara Telia iPhone Blog. Vi i Sverige kommer se nytt utseende på Telias butiker, Telias skyltar, Telia.se samt på Telia.se/4G, Telia.se/battreaffarer samt Telia.se/nyheter. Till och med alla appar som Telia har släppt kommer få helt ny färg. Allt för att skapa en gemensam känsla av den koncern som faktiskt Telia tillhör. Den nya identiteten kommer spegla koncernens starka internationella verksamhet, lokala marknadsnärvaro och bakgrund som en av telekommunikationsbranschens pionjärer.
Med detta startar även en kampanj på telia.se/1000mojligheter, så håll utkik efter den!

Hittills 8 kommentarer
Tyvärr tycker jag som formgivare att den nya grafiska symbolen ser ut som en mumifierad sten!
Ser Ni även till att datatrafik/telefonkostnader är samma och delas i alla länder där Ni också finns? Det borde vara prio #1 ifall Ni nu vill vara mer ”internationella” och inte bara ha samma färg!
@Christian Nu kan du läsa om Telia Surf Abroad här: http://www.teliaiphoneblog.se/2011/05/12/telia-lanserar-surf-abroad/
Önskar att Telia hade lagt en kvarts miljard på något som ger kunderna mervärde eller sänkta priser iställer för en marknadsföringskampanj…
10 steg/år tillbaka. Bra jobbat. Telia känns nu ännu mer statligt, tråkigt, PC.
Mycket snygg layout. Bra gjort. Klar förbättring av e-posthanteringen.
Av alla färger så valde ni en tråkig mörk lila? Den förra färger var väldigt tilltalande och glamouröst… Jag är medveten om att ni fått lite bekymmer från t-mobile som hade samma röda färg som er på andra marknader och därav vart tvugna att byta men men..
Jo men det är märkligt att ni inte vill tala så högt om vilka länders bolag som ingår i koncernen. Kan det vara för att ni inte är beredda att låta oss använda vår fria surf inom hela koncernen? Det känns lite fånigt att vara t.ex. i Moldavien, se en ”Telia-logga” överallt och ändå bli blåst på en massa pengar för datatrafik. Som tur var är Moldavien mer utbyggt än Sverige när det gäller WIFI.