SmsGrupp

Att planera något i grupp via sms har alltid varit lite knivigt. Först och främst måste man se till att inkludera alla mottagare, och dessutom måste de som svarar se till att göra detsamma för att kedjan inte ska brytas. Det blir lätt rörigt, och någon går nästan alltid miste om någon information.

Nyligen dök det dock upp en ny lösning som gör det hela smidigare. SmsGrupp låter dig skapa grupper av mottagare, som tillsammans får ett eget nummer. Detta nummer används sedan för att skicka sms till alla inom gruppen utan att man behöver oroa sig för att missa någon. Alla sms som skickas till gruppnumret når alla användare inom gruppen. Det bästa av allt är att det fungerar på samtliga mobiltelefoner, samt att varje skickat meddelande enbart kostar som ett sms oavsett hur stor gruppen är.

Säg t.ex. att det planeras middag för den närmaste familjen hemma hos dig. Du skapar då enkelt en grupp med berörda gäster, antingen genom att skicka ett sms med texten: ”skapa [gruppnamn]” till nummer 72120, i mitt fall var Erikssonklanen det mest passande namnet på min frus närmaste familj, eller genom att besöka smsgrupp.se, eller via den nya iPhoneappen som finns i app store. Du får då ett svars-sms från ett nytt nummer. Detta nummer är ditt unika gruppnummer, vilket du kan spara i telefonboken.

Nästa steg blir att bjuda in personer till din grupp genom att skicka ordet ”bjud” samt personens mobilnummer till gruppnumret. För att bjuda in flera personer på samma gång separerar du bara telefonnumren med ett mellanslag.

Nu har du din grupp, och kan med ett sms skicka inbjudan till dina gäster, och de kan i sin tur skicka önskemål, eller frågor och dylikt.

Tillfällena då man kan behöva den här funktionen är förstås oändliga, det kan vara allt från att planera after work med arbetskamraterna, till att meddela sitt lunchsällskap att den planerade restaurangen var fullsatt och att man nu befinner sig på ett annat ställe, till att samordna skjuts till barnens ridläger osv.

iPhoneappen är gratis att hämta, och finns här.

Kommentera inlägget






Hittills 6 kommentarer

  1. Fredrik sa:

    Hur kan det vara gratis? Vem står bakom och vad tjänar de pengar på?

  2. Hej Fredrik! Det är vi på SMSgrupp som står bakom.

    Just nu lägger vi allt fokus på att göra en riktigt skön tjänst. Vi har många planer på hur vi ska tjäna pengar. Du får vänta och se helt enkelt :)

    Vi lovar dock att aldrig sälja ditt telefonnummer eller spamma dig.

    //Martin på SMSgrupp

  3. Fredrik sa:

    Ok, det låter ju bra :-) Då vågar jag nog prova ändå

  4. alex sa:

    Men kom igen… Om appen är gratis, massutskick av sms är gratis och ingen reklam – HUR ska ni på SMSgrupp kunna få in ett enda öre? Fast jag måste erkänna att iden är häftig.

  5. Pingback: Så gick det sedan för 24hbc anno 2009 | jardenberg unedited

  6. Christoffer Henriksson sa:

    Är det gratis även om man har fria SMS?