Många är intresserade av en ny iPhone
Telia har fått många förfrågningar om den nya iPhone 3Gs och ca 12 000 st har anmält sitt intresse till nyhetsbrevet via telia.se/iphone. Lanseringsdatum är inte klart än, så än får vi vänta lite lite till.
Så fort vi får priserna och lanseringsdatum publicerar vi det.
Hittills 21 kommentarer
Sannorlikt är väl att varje dag som går efter att övriga operatörer börjar sälja telefonen (9e juli?), och det faktum att man inte kommer få förlänga bindningstiden på sitt nuvarande iphoneabbonnemang och byta upp sig till 3GS gör att många Teliakunder (liksom jag) lika gärna byter operatör för att få en 3GS så snart som möjligt.
Telia: tänk efter noga hur ni lägger upp releasen så ni inte bränner era befintliga, nu nöjda kunder. Ni har alla möjligheter att bli störst även på 3GS, men releasen är kritisk..
Jag tror det där med 9 juli mest var en missuppfattning av Apples grafik från WWDC (som sa ”July ’09″, dvs juli 2009).
Vad är det som tar sån tid? Under keynoten sa Apple att den skulle komma till de övriga länderna 1-2 veckor efter 26 juni. Med andra ord mellan 3-10 juli. Borde det inte finnas uppgifter om exakt när vid det här laget då? Det hade ju åtminstone varit roligt att veta om det här datumet skulle hålla eller om telefonen kan beräknas komma sista juli eller ännu senare.
@David jag tycker du skriver bra och relevant. Har skickat detta vidare till berörda parter
Jag håller helt klart med David. Amerikanerna kund byta upp sig genom att förlänga kontraktet när iPhone 3G kom, så varför skulle inte vi i Sverige kunna göra det när det gäller 3GS?
Adrian B: Kollar du på WWDC-keynoten från 1:57:30 och framåt så presenteras releasedatum för ~50 länder, och Sverige ligger listat under 9e Juli, går inte att misstolka. Listan finns i textform tex bla här: http://www.simonblog.com/2009/06/12/when-will-iphone-3gs-be-available-your-country/
Telefonen lär mao dyka upp i butik den 9e eller strax efter efter.
I USA sänktes också priset på iPhone 3G samma dag som keynoten, dvs en dryg vecka innan 3GS släpptes. Inte direkt överraskande att Telia/Telenor väntar med sin prissänkning på 3G, men det ska bli intressant att se hur mycket priset sänks här i Sverige när 3GS kommer, samt hur de kommer prisa 3GS i jämförelse..
@Adrian B. Missuppfattning eller ej så har Telenor i ett pressmeddelande sagt att de kommer lansera 3Gs den 9.e Juli.(Källa: http://www.telenor.se/privat/om-telenor/press/pressmeddelande/pressrelease.html?newsItemId=431223 )
Jag lever på hoppet om att Telia kommer ut samtidigt. Kommer mycket möjligt bli den första telefon jag någonsin köat för. Om jag inte jobbar dvs
@Adrian har rätt i detta fall @David, har fått bekräftat att det är July ’09 dvs under Juli
Jag väntar spänt på att få exakt datum från Telia + Apple
Priserna kommer säkerligen korrigeras när lanseringen sker…
@David Den listan är ev. felaktiv. I keynoten så visar dem ’09, vilket står för 2009. Så Juli 2009 & Aug 2009 för de övriga länder där datum ej är satt. Dock har Telenor gått ut med pressrelease om 9 Juli.
@David
Jag måste bara poängtera att det står faktiskt, precis som ”Adrian B” skriver angående releasedatum, för USA: ”Jun 19″, för Australien, Beligen m.fl. ”Jun 26″ och sedan för bland annat Sverige: ”Jul ’09″ (Observera att det står ’09 och inte Jul 09) Skriver man ’09 menar man 2009, inte det 9e.. Därmed inte sagt att den kanske kommer just den 9e, men Keynoten säger inget om just 9e Juli.
Har varit väldigt mycket missförstånd med just detta spritt över internet. Kan tyckas vara lite klantigt av Apple att inte vara mer tydliga med hur dom skrev ut datum under presentationen.
Jepp, kollade igen och ni har rätt. Onekligen luddigt formulerat i grafiken dock..
Då är det bara att hålla tummarna att det är förr snarare än senare då
Hur kommer kan man som kund hos Telia med (som jag) 6 månader kvar på abonnemanget men redan betald 3 G telefon (slantade upp hela telefonen vid start och har alltså ej förhöjd månadsavgift) ha möjlighet att skaffa en 3 GS? Med kontantkort? Betala månadsavgifter tom bindningstid? Inte kunna köpa alls…:( ?
Orolig med sömnsvårigheter.
Vad gör man med sin gamla iPhone 3G när man uppgraderar till ny? Tar Telia tillbaks den i utbyte mot den nya? Jag har också 6 månader kvar på abonnemanget. Därefter borde man väl kunna låsa upp den hos Telia?
Alternativet blir väl att jailbreaka och låsa upp den på det sättet, för att sälja den vidare.
Nu har jag väntat för länge!
Jag har 6 månader kvar på mitt abonnemang och jag kommer troligtvis att byta operatör och betala av det som blir kvar på min bindningstid till telia.
Snälla gör ett release-datum nu hur svårt kan det va att sätta ett datum?
Jag kan va varm, jag kan va kall
Jag kan va allt du vill ha
Hur svårt kan de va?
Jag kan va under, jag kan va över
Svara mig ja eller nej, hee-ey
Även jag tycker att nu bör väl snart Telia kunna presentera ett release datum. Tycker väl att Apple borde ha gett dem ett datum nu de de kan börja leverera telefonerna. Kom igen nu Telia.
Jag lovar att så fort så fort det kommer ett datum kommer jag slänga mig på bloggen och skriva det. Har ständig kontakt med de inblandade på Telia och de har inte fått något datum från Apple än. Vi väntar alla med spänning… inte minst jag… jag vill ju köpa en jag med
@Joakim, kollar fortfarande gällande visual voicemail… återkommer…
David: Tro mig, jag har koll på den där grafiken
Lyssnar man på vad Phil verkligen säger så är det just 1-2 veckor efter 26 juni som han säger, som Nicklas redan tagit upp.
Magnus S: Jo, jag vet att Telenor skrivit det i ett pressmeddelande, det var indirekt det jag syftade på när jag pratade om missförstånd. De var väldigt snabba med att skriva 9 juli samtidigt som alla hade missuppfattat grafiken, så jag undrar om inte även Telenor missuppfattade det. Men den 9 juli ligger inom spannet 3-10 juli, så det kan ju vara rätt datum förstås.
En sak jag undrar över är vad man skulle göra för att hamna i dem länderna som fick tillgång till 3GS först? Var det dom länderna där operatörerna fläskade ut störst pengar eller var det baserat på marknadsandelar eller hur funkar det?
@samuel jag tror det är de länder som har många invånare + mognadsgrad för Apple. Tyvärr är vi nog lite för få invånare i Sverige än så länge, men mognadsgrad har vi ju eftersom vi är med i omgång nr 2