Det lönar sig att arbeta med miljön

I mitt inlägg om ”Snålkör och spara fem tusen per år” (2010-08-05) lovade jag att skriva, om hur vi inom Telia arbetar med miljöfrågor. Bl.a. hur vi lyckades att öka energieffektivitet med mera än 10 % per år, minska CO2 utsläpp med 76% under perioden 2001 t.o.m. 2009 och minska våra resekostnader med 220 miljoner svenska kronor på årsbasis. Jag vet att det finns företag som har kommit långt och sen finns det de som inte har kommit lika långt, därför kommer jag att börja från början.

1. Vi gjorde år 1997 en miljöutredning för att få svart på vitt på vad är det som påverkar miljön mest (positivt och negativt) i våran verksamhet och organisation.

Det är viktigt underlag som vi har nytta av fortfarande. Det ligger till grund för att formulera relevanta miljömål samt det innehåller fakta som underlättar våra prioriteringar och stärker de beslut som våra ledare tar. Vi uppdaterar den en gång per år. Listan innehåller både positiva och negativa miljöaspekter.

2. Formulera en strategi. Ha en bild på ambitionsnivå och en tidplan på när olika mål och aktiviteter ska realiseras.

Telias strategi var solklar redan 1997. ”Ökad effektivitet och skapa tillväxt både för oss själva och våra kunder”. För att komma dit var det viktigt att vi städar internt, säkerställa framtiden och skapa image/trovärdighet.

3. Formulera några få miljömål, högst tre. Jag kommer ihåg att första gången när jag formulerade miljömål hade jag bara ett mål, ”Minska flygresor med 10% under ett år”. Att det blev det målet det beror på att högst upp på miljöaspekternas lista fanns flygresorna.

Jag vet att det är mycket som man vill göra och det är mycket som är viktigt men vi måste lära oss att prioritera. Det är bättre att ha ett mål som man lyckas att nå och visa resultat än att ha många mål och inte lyckas med något.

4. Ha en nära dialog/samarbete med Ekonomi- och Strategiavdelningen, med de som ansvarar för Affärsstyrning, Strategier, Verksamhetsplaner och uppföljning.

Att formulera miljömål som finns i en miljöplan som lever sitt eget liv det ger inget. Miljömålen måste finnas där som de ekonomiska- och verksamhetsmålen finns. Miljömålen måste följas upp på samma sätt som ekonomi- och verksamhetsmålen följs upp.

5. Ha en nära dialog/samarbete med Marknads- och kommunikationsenheten, med de som ansvarar för intern- och extern marknadsföring och kommunikation.

Vad hjälper det om vi gör massor med saker och ingen annan känner till det? Det är viktigt att kunna inspirera andra men också för att få återkoppling så att vi blir bättre och bättre.

6. Utbilda alla medarbetare om era viktigaste miljöfrågor.

Telia har en nätbaserad utbildning som är obligatorisk för alla medarbetare. Den beskriver vad man förväntar sig av dem som medarbetare, hur de kommer att påverkas och om några eller alla kommer att behöva speciell utbildning inom miljöområdet, t.ex. Miljölagstiftning. Det är ledarnas ansvar att säkerställa att relevant kompetens finns. Sist men inte minst har vi fortlöpande intern information om vårt miljöarbete, detta är viktigt för oss – vi ser våra medarbetare som vår främsta kontakt med omvärlden.

7. Se till och ha statistik och fakta. Cheferna tar beslut som grundar sig på fakta.

Vi har statistik på nästan allt vi gör. Rese-, energianvändning- avfalls-, telemötes-, videostatistik o.s.v. Vi gjorde LCA:er (Livscykelanalys) och vi vet hur våra produkter och tjänster påverkar miljön.

8. Visa att det lönar sig att arbeta med miljö.

Vi inom Telia sparar flera miljoner per år genom att ersätta fysiska möten med virtuella möten med hjälp av våra egna tjänster och arbetar med energieffektivisering som innebär minskade löpande produktionskostnader per producerad enhet.

I nästa inlägg kommer jag att skriva om vad jag gör, här och nu, så att miljömålen ska finnas i styrkort och i verksamhetsplan för 2011.

Hur jobbar du? Skriv gärna och berätta, vi alla har behov av att höra hur andra gör.

Vi hörs, Catherine

  • Daniel

    ”6. Utbilda alla medarbetare om era viktigaste miljöfrågor.”

    Intressant punkt och jag är den förste som önskar att den efterlevdes. I nästan 31 månader jobbade jag i butik. En arbetsdags utbildning fick jag, ”Säljkultur i butik” tror jag den hette. Det var månad 28 och efter en hel del tjat. Om man inte ens väljer att utbilda sina medarbetare (många av dem som står närmast kunderna) i vanligt ”butikvett” och sälj så ser jag det som ljusår bort att utbilda medarbetarna i miljötänk. Tråkigt, men ett faktum och jag tror knappast att det ter sig bättre idag, drygt ett år senare.

  • Daniel

    ”6. Utbilda alla medarbetare om era viktigaste miljöfrågor.”Intressant punkt och jag är den förste som önskar att den efterlevdes. I nästan 31 månader jobbade jag i butik. En arbetsdags utbildning fick jag, ”Säljkultur i butik” tror jag den hette. Det var månad 28 och efter en hel del tjat. Om man inte ens väljer att utbilda sina medarbetare (många av dem som står närmast kunderna) i vanligt ”butikvett” och sälj så ser jag det som ljusår bort att utbilda medarbetarna i miljötänk. Tråkigt, men ett faktum och jag tror knappast att det ter sig bättre idag, drygt ett år senare.

  • http://www.dryden.se/2010/09/miljon-just-bara-ett-snack/ Miljön just bara ett snack | daniel rydén • helt äkta

    [...] miljösatsningar (etanol goddag) och det källsorteras hej vilt på alla nivåer (hej Telia, som skryter om sina miljösatsningar men som i butikerna inte ens har pappersinsamling backoffice)*. [...]